Przejdź do treści
Przejdź do stopki

W Belwederze po nagrody

Treść

Krajowe Centrum Doradztwa Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich rozstrzygnęło III edycję konkursu "Sposób na sukces". Konkurs dotyczył najlepszych działań kreujących przedsiębiorczość i tworzenie nowych miejsc pracy na terenach wiejskich.

Ideą była promocja zlokalizowanych na terenach wiejskich nowatorskich działań i inicjatyw, takich, które odniosły sukces, przyczyniając się do rozwoju gospodarczego regionu i utworzenia nowych miejsc pracy. Zgłoszono ponad 200 inicjatyw z całej Polski reprezentujących różne dziedziny życia gospodarczego i społecznego. Jury konkursu wyłoniło 18 laureatów i przyznało wyróżnienia w kategoriach: rodzinnej - nagrody I, II, III stopnia, indywidualnej - I, II, III stopnia i zespołowej. Najwyższą nagrodę - I stopnia w kategorii rodzinnej otrzymali, jedyni z Małopolski, Irena i Roman Suliczowie z Wysowej za karczmę stylizowaną na chatę łemkowską, gdzie dania łemkowskie podawane są przez kelnerów w strojach ludowych. W karczmie można obejrzeć wystawę starych narzędzi i sprzętu łemkowskiego, regionalnego. Nagrodą był dyplom, telewizor Panasonic z płaskim ekranem oraz dwa puchary - z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Gospodarki. Działalność Ireny i Romana Suliczów zgłoszona została do konkursu przez Alicję Marczak z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oddziału Nawojowa w Nowym Sączu.

- Dlaczego oni? Przede wszystkim ich działalność to powrót do przeszłości, do tradycji, podają wszelkimi sposobami te elementy kultury łemkowskiej, które już zanikły. Zrobili karczmę w starym domu, z wystrojem łemkowskim, z tradycyjną zastawą - grube szkło i kamionka. Z wielką starannością odtworzyli detale architektoniczne, w karczmie - na środku piec chlebowy, mała wędzarnia. To olbrzymia atrakcja turystyczna pełniąca funkcję edukacyjną. W jednej z sal jest tworzona wystawa mówiąca o historii Wysowej, Łemków i budynku karczmy - mówi Alicja Marczak.

Pomysły na sukces innych laureatów konkursu były najróżniejsze: produkcja mebli z litego drzewa, działalność agroturystyczna, produkcja smalcu jadalnego 10 rodzajów (dziennie - 12 ton), skup trzciny i krycie dachów trzciną, kowalstwo artystyczne, tradycyjny wypiek chleba (młócenie cepami zboża, mielenie w żarnach, wyrabianie ciasta, pieczenie w piecu) , kolekcja ozdobnych i dziko rosnących roślin składająca się z tysięcy odmian i gatunków.

- Jesteśmy zaskoczeni, uroczystość finałowa podobała nam się, nigdy w życiu nie bylibyśmy w Belwederze, gdyby nie ta nagroda. To ogólnopolskie wyróżnienie jest dla nas dużym bodźcem do efektywnej pracy. To miłe docenienie wysiłków, które wkładamy w rozwój działalności gospodarczej, poniekąd gminy i powiatu - mówi Irena Sulicz.

Przedstawiciele Ministerstwa gratulowali:

- Nagrodzone w konkursie przedsięwzięcia to przykłady sukcesu gospodarczego mieszkańców wsi, którzy wykorzystując lokalny potencjał uruchomili działalność tworząc nowe miejsca pracy w sferze pozarolniczej, zaś wysoka jakość wyprodukowanych wyrobów i usług pozwala na konkurowanie z innymi firmami na rynkach krajowych i zagranicznych. Doceniliśmy wysoki stopień innowacyjności, efektywność społeczną, wykorzystanie lokalnego potencjału. Gratulujemy udanych przedsięwzięć, ciekawych pomysłów i konsekwencji w realizacji własnych sposobów na sukces.

Ewa BUGNO
Artykuł z 14 marca 2003r., źródło: Gazeta Krakowska

Autor: DW